dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 560x387 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Si rregull, skenat me kafshët që luftojnë njerëzit janë me të vërtetë spektakolare. Por ndonjëherë, ndërsa regjisorët e filmit përpiqen të krijojnë skena me frymë interesante, ata harrojnë plotësisht disa aspekte biologjike. E pra, këto skena me të vërtetë e bëjnë gjakun tonë të ftohtë, por ekspertët e kafshëve gjithmonë vërejnë gafat e tillë në filma duke thënë: “Jo, nuk e besoj këtë”.

Bright Side ka shikuar disa filma që përmbajnë skena të njerëzve dhe kafshëve. Ne do të dëshironim t’ju ftojmë të keni një vështrim në këto momente që kurrë nuk mund të ndodhin në jetën reale.

1. The Revenant (2015)

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Episodi ku Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) është sulmuar nga një ari është një nga momentet më spektakolare dhe jorealiste në këtë film. Grabitqari godet heroin me kthetrat e tij dhe hidhet mbi të. Për informacionin tuaj: forca e kafshimit të arinjve është 1.160 psi (sikur njeriu të jetë një sallam) dhe pesha e tyre është rreth 229-400 kilogramë. Siç mund ta shikoni, është e pamundur të mbijetoni në një luftë të tillë kundër ariut.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 1 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Ja një tjetër gjë tjetër e çuditshme. Ariu i thinjur sulmon personazhin kryesor sepse ai është një kërcënim për këlyshët e saj. Nuk ka asgjë më të rëndësishme për një nënë sesa t’i mbrojë fëmijët e saj, por ariu u ndal në mes të përleshjes, u largua nga viktima dhe e la atë të lirë.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 2 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

kinopoisk.ru

Në një tjetër skenë, personazhi kryesor merr rrobat e tij të lagura dhe i fsheh brenda kalit për t’u ngrohur. Është një metodë e përdorur nga shumë ushtarë gjatë luftërave, por … heroi kalon një natë të tërë brenda. Meqenëse bora është kudo, kuptojmë se temperatura është nën zero dhe kufoma duhet të ngrijë brenda pak orësh. Nëse do të ndodhte në jetën reale, heroi nuk do të kishte një shans për të dalë në mëngjes. Ai do të ngrinte për vdekje gjatë natës.

Edhe pse filmi “The Revenant” është i bazuar në një histori të vërtetë, shumë nga ngjarjet në këtë film, duket se nuk i janë përshtatur jetës reale.

Alpha (2018)

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 3 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Në këtë film, ne shijojmë peizazhin madhështor dhe miqësinë e bukur të një djali dhe një ujku. Por ka shumë gafa që janë mjaft të dukshme.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 4 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Në fillim, ka një përleshje mes djaloshit dhe një bualli. Por ne nuk mund ta quajmë në të vërtetë një përleshje: kafsha vetëm sulmon djalin dhe, nëse ndodh në jetën e vërtetë, e dëmton njeriun. Në fund të skenës së sulmit, djali bie nga një shkëmb. Por çuditërisht, heroi largohet nga vendi i ngjarjes me vetëm pak lëndime.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 5 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Sjellja e ujkut është shumë e çuditshme. Lëndimi i tij nuk duket shumë i rëndë dhe një kafsha e egër më përpara do të ndiqte delet e tij se sa të qëndronte me një armik.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 6 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

The Meg (2018)

Ja një tjetër film i publikuar kohëve të fundit. Bëhet fjalë për një peshkaqen gjigant. Është e vështirë për të diskutuar pamjen dhe sjelljen e përbindëshave prehistorikë, por të gjitha krijesat i binden ligjeve të caktuara biologjike.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 7 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Sa për madhësinë e peshkaqenit, thuhet se krijesa e filmit është e gjatë 21-22 metra. Por shkencëtarët mendojnë se madhësia reale e saj është 18 metra.

Një nga ekspertët pohon gjithashtu se një peshkaqen i tillë lehtë mund të kafshojë një balenë në gjysmë. Por ata nuk specifikojnë madhësinë e balenës. Çfarë mendojmë kur flasim për balenat? E drejtë, diçka vërtet të madhe. Por ka balena që janë vetëm 3-4 metra të gjata. Madhësia e një balene blu është 33 metra, gati dyfishi i madhësisë së peshkaqenit.

Lexo po ashtu:

Sa për forcën e kafshimit, peshkaqenë mund të kafshojë një balenë në gjysmë (duke pasur parasysh faktin se ajo mund të kafshojë një anije në gjysmën e saj). Por a mundet peshkaqeni që t’i hapë nofullat e tij aq të gjera? Shkencëtarët vërtet kanë provuar se megalodonët mund të sulmojnë balenat, por këto balena nuk ishin të mëdha (12-15 metra të gjata).

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 8 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Disa herë, peshkaqeni në film sulmon një person të vetëm (një nga heronjtë kryesorë, si rregull). Por shkencëtarët nuk mendojnë se një sjellje e tillë është tipike për një grabitqar të lashtë.

dhjete gabimet e bera ne perleshjet e kafsheve me njerezit ne filma 9 - Dhjetë gabimet e bëra në përleshjet e kafshëve me njerëzit në filma

Le të kujtojmë gjithashtu skenën e plazhit ku megalodoni gjuan në fund të filmit. Peshkaqen i afrohet notarëve që janë shumë larg nga bregu dhe hap gojën e tij për t’i gëllditur ata. Por papritmas dëgjon zërat e balenave dhe noton larg.

Në jetën reale, grabitqari ndoshta do të gëlltiste objektiva të lehtë nën hundën e tij dhe pastaj do të shkonte dhe do të merrte viktima të tjera. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.