ed sheeran dhe dua lipa ndikojne ne rritjen e fitimeve ne industrine e muzikes britanike 560x416 - Ed Sheeran dhe Dua Lipa ndikojnë në rritjen e fitimeve në industrinë e muzikës britanike

Ed Sheeran, Harry Styles dhe Dua Lipa janë ndër artistët që ndihmuan në rritjen e fitimeve në industrinë e muzikës britanike për vitin 2017, thuhet sipas një raporti të ri.

Të ardhurat nga eksporti u rritën me 7 për qind në një nivel të ri prej 2.6 miliardë dollarësh, tha raporti i matjes muzikore të Mbretërisë së Bashkuar, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Albumi më i shitur i vitit ishte ai i artistit Ed Sheerans, “Divide”, me këngët hite të përfshira si “Shape of You” dhe “Perfect”.

Shitjet rekorde në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu panë një rritje, duke u ngritur 700 milionë funte gjatë vitit – 9 për qind më shumë se në vitin 2016.

ed sheeran dhe dua lipa ndikojne ne rritjen e fitimeve ne industrine e muzikes britanike - Ed Sheeran dhe Dua Lipa ndikojnë në rritjen e fitimeve në industrinë e muzikës britanike

Ed Sheeran (Foto: Phil Walter/Getty Images/Guiver)

Për dy vite radhazi, numri i regjistrimeve të suksesshme nga artistët britanikë bëri bujë për rënien vjetore të shitjeve të muzikës, e cila kishte rënë në 610 milion funte në vitin 2015.

Këngëtarja shqiptare Dua Lipa, gjithashtu rriti suksesin e saj, pasi u bë artistja më e kërkuar e Spotify-it në vitin 2017, duke mposhtur emrat e njohur si Beyonce dhe Taylor Swift.

Albumet më të shitura të vitit 2017:

1) Ed Sheeran, “÷ (Divide)”
2) Taylor Swift, “Reputation”
3) Pink, “Beautiful Trauma”
4) Rag ‘n’ Bone, “Man Human”
5) Sam Smith, “The Thrill of It All”
6) U2, “Songs Of Experience”
7) Kendrick Lamar, “Damn”
8) Eminem, “Revival”
9) Harry Styles, “Harry Styles”
10) Bruno Mars, “24k Magic”

Festat dhe ngjarjet e drejtpërdrejta, duke përfshirë turnetë botërore nga Coldplay, Rolling Stones dhe Sir Paul McCartney gjithashtu përbëjnë një miliard të ardhura – me raportin që konfirmon se Londra është arena më e popullarizuar e muzikës në botë.

Në përgjithësi, industria e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar kontribuoi me një rekord prej 4.5 miliardë eurosh në ekonominë e Britanisë së Madhe vitin e kaluar – deri në 100 milionë funte në vitin 2016.

ed sheeran dhe dua lipa ndikojne ne rritjen e fitimeve ne industrine e muzikes britanike 1 - Ed Sheeran dhe Dua Lipa ndikojnë në rritjen e fitimeve në industrinë e muzikës britanike

Dua Lipa (Foto: John Phillips/Getty Images/Guliver)

Raporti tha se më shumë njerëz ishin të punësuar në industrinë e muzikës se kurrë më parë, me pothuajse 146,000 vende pune.

Por shefi ekzekutiv i Britanisë së Madhe, Michael Dugher, lëshoi një paralajmërim për nevojën për të ushqyer tubacionin e talenteve të industrisë muzikore dhe për t’u dhënë njerëzve nga një mori sfondesh qasje në një karrierë në industrinë e muzikës.

“Këto shifra tregojnë se çfarë mund të arrihet kur zgjedhim të mbështesim industrinë britanike të muzikës”, tha Dugher.

“Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për mbështetje të mëtejshme nga qeveria për të na ndihmuar të sigurojmë që ne të prodhojmë brezin e ardhshëm të talenteve botërore duke mbështetur muzikën në arsim, duke mbrojtur mjediset muzikore në bazë dhe duke u siguruar që krijuesit të shpërblehen siç duhet për punën e tyre.

“Nëse e bëjmë këtë, ne mund të jemi edhe më të suksesshëm në të ardhmen”, përfundoi ai. /Telegrafi/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.