w 9 - Ferizaj bëhet me ministër

Pak orë pasi Kuvendi zgjodhi Glauk Konjufcën kryetar të Kuvendit, në parlamentin e Kosovës është votuar Qeveria e re.

Në kabinetin që u votua pak më parë, Arben vitia, Faton Peci, Liburn Aliu, Hajrullah Çeku, Xhelal Sveçla e Hekuran Murati, u bënë ministra.

Hekuran Murati  nga Ferizaj u  emërua Ministër i Financave.

Kush është Hekuran Murati?

Hekuran Murati.. - Ferizaj bëhet me ministër

Hekuran Murati studimet i ka mbaruar për Menaxhimin e Biznesit në Universitetin Amerikan në Kosovë. Studimet master i ka vazhduar për Menaxhimin e Investimeve në Hochschule Bremen & University of North Carolina Wilmington, me specializim në Financa Ndërkombëtare.

Ai ka punuar në Ministrinë e Financave si Shef i Divizionit të Borxhit Publik, dhe pastaj si konsulent në Bankën Botërore. Poashtu ka punuar edhe në Bankën Qendrore të Kosovës.

Në zgjedhjet e 6 tetorit të vitit 2019, z. Murati u zgjodh deputet i Kuvendit të Kosovës. Përgjatë kësaj legjislature ai ka qenë Kryetar i Komisionit për Buxhet dhe Transfere, anëtar i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike si dhe anëtar i Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë.

E në vend të deputetëve që u bënë ministra, në Kuvendin e Kosovës do të futën gjashtë deputetë të rinjë, të cilët janë në radhë për nga numri i votave në listën e publikuar në faqën e KQZ-së.

Enver Haliti me 7492 vota, Mirsad Shkreta me 7370 vota, Gramoz Agusholli me 6740 vota, Alban Bajrami me 6631 vota, Jahja Kokaj me 6485 vota dhe Hydajet Hyseni me 6339 vota, do të jenë ligjvënësit e rinj të VV-së.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.