Loading...

Komuna e Ferizajt ka nisur një fushatë vetëdijësuese kundër braktisjes së procesit mësimor nëpër shkolla fillore.

Në kuadër të saj, Komuna ka organizuar edhe tryeza të përbashkëta me prindërit e komunitetit ashkali, me OJQ-të dhe me institucionet arsimore, me qëllim që fenomeni i braktisjes së mësimit të parandalohet me urgjencë.

Po ashtu, Komuna tashmë ka formuar edhe një ekip profesional për të punuar me rreth 20 familje në fshatin Dubravë, derisa fëmijët e tyre e kanë braktisur mësimin në shkollën fillore “Naim Frashëri”, në fshatin Zaskok të Ferizajt.

Gjithashtu rreth kësaj çështjeje është angazhuar edhe Komiteti për komunitete në kuadër të Kuvendit Komunal të Ferizajt.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.