9503e151fac4ffd46011d55dff9d235c L1 560x394 - Ja si të ruani një numër të palimituar fotosh nga iPhone-i juaj

Back Up do të thotë që të kesh të ruajtur materiale virtuale në një lokacion tjetër, gjë që i bën të sigurta ato. Lokacioni tjetër siç e cilësuam më lart është përherë një server i zotëruar nga ndonjë korporatë gjigande që shet shërbimin e Back Up.

Apple e ofron këtë shërbim, por ama çmimet lënë për të dëshiruar dhe kjo gjë vjen falë faktit që kompania e bazuar në Kupertino nuk ka Data Centre të vetat. Në këtë mënyrë ata paguajnë Google, Amazon dhe Microsoft për t’i bërë host sistemit. Meqë të paguash kushton ca, normal që gjithçka bie në kurriz të klientëve. iCloud ofron vetëm 5GB falas, por ne do t’ju mësojmë si të merrni hapsirë pa limit për fotot dhe videot tuaja.

Kemi që të bëjmë me një proces mjaft të thjeshtë. Thjesht shkarkoni Google PPhotos nga Appstore dhe bëjini upload të gjithë fotove ose videove që keni(do të vonojë ca në bazë të cilësisë dhe numrit të files). Kur të nisni Back Up-in thjesht zgjidhni opsioni High Quality(Free Unlimited plan) dhe jo original. Plani që sapo zgjodhët do të ruajë mjaft mirë fotot, por do të reduktojë ato foto që janë mbi 20MP(s’ka iPhone me atë kamera).

Ja ku keni hapsirë pa limit për Back Up. Urime!

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.