jo cokollata ja kush eshte shkaktar i akneve 5c7be204d0c6e 560x390 - Jo çokollata, ja kush është shkaktar i akneve

Çokollata nuk është shkaktar i akneve.

Acne vulgaris, puçrrat e zakonshme të adoleshencës që në fakt mund të vazhdojnë në 30 dhe 40 vjeç, ndodh si rezultat i ndërveprimit midis efekteve hormonale në gjëndrat e yndyrnave në lëkurë, plus përgjigjen imune të lëkurës ndaj poreve të bllokuara dhe mikrobeve që jetojnë në lëkurë.

Ushqimi me një diete të lartë në yndyrna është i keq për shumë arsye, por nuk shkakton puçrra fytyrë.

Në fakt, disa tableta të përshkruara për puçrra të rënda të tilla si izotretinoina absorbohen më mirë kur pilula gëlltitet me një ushqim që ka përbërje yndyrore – dhe kjo mund të përfshijë çokollatën.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.