0f6ac75b8cb08d36d26549d348ec3eac2f0d466a1 560x416 - Kompania LG po zhvillon teknologjinë për të zvogëluar problemet me VR

LG ka zhvilluar një zgjidhje e cila shpejt kthen përmbajtjen me rezolucion të ulët në imazhe me rezolucion më të lartë, duke shkurtuar ndjeshëm vonesën midis lëvizjes së përdoruesit dhe lëvizjes që reflektohet në ekran.

LG Display Co tha të hënën se ka zhvilluar një zbulim të ri në teknologjinë Realiteti Virual (VR) për të parandaluar marramendje, dhimbje koke dhe simptoma të tjera të lidhura me problemet e lëvizjes, duke zvogëluar vonesën midis lëvizjeve të përdoruesve dhe imazheve të paraqitura në ekran.

Sipas hulumtimit të përbashkët të kryer me Universitetin Sogang, LG Display tha se krijoi një zgjidhje e cila shpejt kthen përmbajtjen me rezolucion të ulët në imazhe me rezolucion më të lartë, duke ulur ndjeshëm vonesën midis lëvizjes së përdoruesit dhe atij mocioni duke u reflektuar në shfaqje, transmeton Ferizaj24.

Zhvillimi është i rëndësishëm pasi që informatika komplekse për videot me rezolucion të lartë është cituar si shkaqe kryesore për një vonesë të tillë.

“Si përmbajtje me rezolucion më të lartë bën thirrje për kapacitet më të madh të të dhënave, kjo gjithashtu shkakton një vonesë (në mes të lëvizjes së përdoruesve dhe azhurnimit të ekranit) në një kohë reale”, tha një zyrtar nga LG Display duke pohuar se zhvillimi do t’i lejojë përdoruesit për të shijuar përmbajtje cilësore VR në një mënyrë më të rehatshme.

Kompania tha se zgjidhja është bërë e mundur përmes teknologjisë së mësimit të thellë duke përdorur patate të skuqura të brendshme kujtese./Ferizaj24/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.