dsc 0183 86811 560x416 - Mësoni a do të ketë shi në vikend – Ky do të jetë moti

Instituti hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë vikendit vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ftohta të ajrit me origjinë nga veriu.

Sipas institutit, në këtë situatë meteorologjike parashihet të mbajë mot i ftohtë dhe pa reshje shiu.

Temperaturat minimale parashihen të ulën ndjeshëm në të dy vlerat ekstremale, minimalet nga 8-10 gradë Celsius, ndërsa maksiamlet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 18-20 gradë Celsius.

“Shtypja atmosferike do të lëvizë rreth vlerave të normales. Indeksi UV mbetet i ulët deri mesatar. Do të fryjë erë nga verilindja dhe veri-perëndimi me shpejtësi 1-6m/s. Pjesa e parë e javë së ardhshme parashihet të jetë me reshje shiu dhe me temperatura afërsisht të ngjashme me të vikendit”, thuhet në komunikatë.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.