moti 1 650x358 1 560x358 - Në këtë ditë do të bie borë në Kosovë

Gjatë javës së ardhshme pritet të mbizotëroj mot kryesisht me vranësira, kohë pas kohë me reshje shiu. Ndërsa nga e mërkura rënie e lehtë e temperaturave ku në viset malore do të pritet edhe reshje të borës.

Gjatë ditës së sotme fusha të presionit të ulët që po depërtojnë mbi Mesdhe, e më pas edhe nga rajoni ynë, do të kushtëzojnë ditëve në vijim mot kryesisht me vranësira, e kohë pas kohe me kalimin e sistemeve frontale mbi vend do të sjellin edhe të reshura shiu. Ditën e mërkurë në vise malore mbi 2000m priten edhe reshje bore.

Orëve të mëngjesit nëpër ultësira do të krijohen kushte edhe për mjegulla.
Edhe gjatë kësaj periudhe vlerat e cilësisë së ajrit do të luhaten përreth vlerave mesatare, por për shkak mundësisë për formimin e mjegullave, kohëpaskohe do të rriten edhe në vlera të pashëndetshme.

18.11 – Në mëngjes vende-vende me reshje të dobëta shiu. Ditën vranësirat do të shpërndahen, e në mbrëmje priten kthjellime.

19.11 – Në mëngjes në ultësira mundësi për mjegull. Ditën kryesisht vranët. Vonë në mbrëmje priten reshje të dobëta shiu.

20.11 – Më freskët, kryesisht vranët, e kohëpaskohe me shi. Në mbrëmje pjesërisht vranët.

21.11-22.11 – Kryesisht me vranësira. Të enjten në mëngjes në ultësira mundësi për mjegull, e ditën e premte, pasdite dhe në mbrëmje mundësi për riga lokale shiu.

Temperaturat e ajrit do të mbeten mbi vlera mesatare, edhe pse në pjesën e dytë të javës do të pësojnë një rënie të lehtë. Minimalet do të luhaten nga 5C deri në 8C, e maksimalet nga 12C deri në 16C.
Do të fryejë erë e lehtë dhe mesatare nga juglindja 2-7m/s, e në pjesën e dytë të javës lehtë nga verilindja-lindja 1-4m/s.