maxresdefault1 560x416 - Përdoruesit e “Snapchat” do të ndihen më të sigurt pasi ta dëgjojnë këtë


Në vitin 2016, Amnesty International renditi Snapchat-in si njërën nga kompanitë që ndërmarrin më së paku veprime në privatësinë e mesazheve.

“The Telegraph” raportoi që më parë, jo vetëm se fotografitë dhe videot nuk ishin të enkriptuara, por gjitashtu ato qëndronin në serverin e kompanisë për 30 ditë.

Amnesty International përshkruan enkriptimin “end-to end” si një mënyrë për të përkufizuar të dhënat në mënyrë që vetëm dërguesi dhe marrësi të jenë në gjendje të shohin përmbajtjen.

Artikulli gjithashtu raporton se aktualisht enkripti vlen vetëm për “snap”-ë, dhe se format e tjera të mesazheve si mesaazhi dhe bisedat e grupit nuk do të përfshihen në këtë formë të enkripit.

Inxhinieria e sigurisë Snapchat-it, Subhash Sankuratripati, u citua të kishte thënë se funksioni i ri do të siguronte “siguri më të madhe rreth privatësisë për përdoruesit tanë”.

WhatsApp kishte prezantuar enkriptimin “end-to-end” më 2016-ën. Së shpejti Facebook Messenger pasoi me të njëjtin enkriptim.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:


Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.