ecja1 560x416 - Përfitimet e trupit nëse ecni të paktën 30 minuta në ditë

Ecja është një përfitim për trupin dhe mendjen. Është falas dhe kërkon shumë pak përpjekje. Ne kemi krijuar një listë të përfitimeve që vijnë nga ecja e të paktën 15-30 minuta në ditë.

Ndryshimet pozitive të trurit- Siç zbulon një studim, ushtrimet aerobike me ndikim të ulët, si ecja, parandalojnë çmendurinë e hershme, zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes Alzheimer dhe përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm mendor.

Përmirëson shikimin- Edhe pse sytë mund të duken si gjëja e fundit që lidhen me këmbët, ecja ndikon edhe në shëndetin e tyre. Mund të ndihmojë edhe për të luftuar glaukomën duke lehtësuar presionin e syve.

Përmirësimi i tretjes- 30 minuta ecje çdo ditë jo vetëm që mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë në të ardhmen, por do të përmirësojë tretjen tonë.

Ndihmon në dhimbjen e shpinës- Ecja mund të bëhet një mbrojtës i vërtetë i jetës për ata që përjetojnë dhimbje pas ushtrimeve fizike. Ecja kontribuon në qarkullimin më të mirë të gjakut brenda strukturave kurrizore dhe përmirëson qëndrimin dhe fleksibilitetin që është jetike për një shtyllë të shëndetshme.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.