auto Policia speciale e KosoveYs 1632237867 600x360 1 560x360 - Policëve iu mbetet paga njëjtë, nuk do iu numërohet fare rrezikshmëria në punë

Zbardhja e vlerës së koeficientit i gëzoi, por edhe i hidhëroi njëkohësisht zyrtarët policorë të Kosovës.

Gjatë kësaj jave u proklamua se atyre iu është rritur paga, por po del se mbeti e njëjtë, e me raste edhe u zvogëlua, pasi shtesat për rrezik në punë iu hoqën.

Prej 7 kategorive sa ishin, ato janë reduktuar goxha, për çka paralajmërohet edhe dorëzimi i ankesave te Avokati i Popullit.

E 1 për qind e buxhetit vjetor të PK-së është ndarë edhe për orët e kujdestarisë, që nuk plotëson nevojat.

Në lidhje me këto pakënaqësi, Imer Zeqiri si kryetar i Sindikatës së Policisë së Kosovës, u ftua në takim nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, nga i cili mori garanci se sivjet rrogat nuk do t’u zbriten.

Rritja u premtua për vitin tjetër, kur edhe vlera e koeficienti pritet të rritet.

Ashtu si ftesën e Bislimit, Zeqiri ka gati një vit që pret thirrjen nga kryeministri Albin Kurti për kompensimin e policëve për shujta, transport, sigurim e pensionim të parakohshëm, por deri më tani nuk ka marrë asnjë përgjigje.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.