pfb 1539120420 9682495 11 560x347 - Portal, produkti më i ri i Facebook’ut

Facebook ka krijuar një pajisje të re, posaçërisht për video-thirrje. Quhet Portal.
Pajisja është në thelb një asistent virtual, që përfshin disa karakteristika unike.

Midis tyre është një sistem zbulimi i përdoruesit, i cili do të zmadhojë fytyrën e një personi ose do ta ndjekë atë kur të lëvizë nëpër dhomë.

Ideja që qëndron prapa pajisjes është të bësh biseda me video sikur të jesh në një dhomë me bashkëbiseduesin.

Kjo është një lëvizje e guximshme për një kompani që së fundmi u përball me skandalin e keqpërdorimit të të dhënave të përdoruesve dhe një sulm masiv që mund të ketë prekur 50 milionë përdorues.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.