Loading...

Megjithatë, teknologjia mbart edhe simptoma të tilla si lodhja e shpeshtë, dhimbja e syve dhe e kokës.

Ju mund të vuani nga tendosje për shkak të dritës blu që vjen nga ekrani i aparateve tona, veçanërisht nga kompjuterët të cilët për shumicën prej nesh janë bërë mjet i pashmangshëm në punë. Por çfarë mund të bëni? Pasurojeni dietën tuaj dhe mbrojeni trurin dhe shikimin tuaj.

Çfarë është drita blu dhe pse është kaq e keqe?

Kur shohim dritën e diellit ose ‘dritën e bardhë’, ne jemi në të vërtetë duke shikuar një kombinim të ajrit të dritës me ngjyra të ndryshme. Drita e fuqishme blu që vjen nga televizori, kompjuteri, tableta dhe telefoni celular mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme për sytë dhe trurin. Sytë tanë mund të bllokojnë rrezet e tjera të UV, por drita blu e dukshme mund të kalojë përmes retinës.

Gradualisht vjen deri te dhimbje koke, dhimbje syri, vështirësi në fokusim dhe cilësi të dobët të gjumit.

Ushqimet kundër ekranit

Nuk ka zgjidhje më të mirë se të largohesh nga ekrani. Megjithatë, disa lëndë ushqyese ndihmojnë në zbutjen e efekteve të dritës blu. Ushqimi që përmban zeaksantin, lutein dhe astaksantinë mbron sytë, dhe gjithashtu lidhet me parandalimin e dhimbjeve të kokës dhe lodhjes.

Një burim i mirë i këtyre ushqyesve janë perimet e gjelbra, dhe zeaksantin është veçanërisht i pranishëm te brokoli, spinaqi dhe kale. Luteina gjendet në portokall, karota, speca, patate dhe kungulli i njomë. Astaksantina është e pranishme në ushqimet e detit si salmoni dhe karkalecat.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.