Loading...

Shkencëtarët kanë shpikur një pajisje, e cila konverton sinjalet Wi-Fi në elektricitet për të mbajtur në punë aparatura pa patur nevojë për bateri.

Përfundimi është një mjet i vogël dy dimensional që furnizohet vetëm nga valët Wi-Fi që kalojnë përmes tij. Sipas kërkuesve, Wi-Fi, mund të bëhet një burim shumë i përdorur energjie falë një gjysmëpërcjellësi që konverton sinjalet në korent.

Antenat, të njohura si Rectennas, konvertojnë valët AC në voltazh, që është më i dobishëm për elektronikën.

Një lloj i ri antene, kap valët ëi fi, i mbërthen ato dhe i konverton në energji ëireless, duke përdorur gjysmëpërcjellësin.

Ekipi i shkencëtarëve, nga instituti i teknologjisë në masacusets, pretendon se mjeti mund të furnizojë me energji aparatura të mëdha elektronike e madje edhe aparatura mjeksore.

Sidoqoftë, puna në këtë drejtim është vetëm në fillimet e saj dhe shpresohet që në të ardhmen, të fitojmë në këtë mënyrë një tjetër burim energjie.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.