Cracks are mysteriously appearing on the Apple iPhone X dual camera glass cover1 560x416 - Shumë pajisje të iPhone X po përballen me një problem të çuditshëm në lente të kamerës

Krahas marrjes së disa çështjeve të softuerit, iPhone X është përballur gjithashtu me probleme të rënda harduerike vazhdimisht.

Një numër në rritje i përdoruesve të iPhone X të Apple po raportojnë për një problem të çuditshëm me mbulimin e qelqit të jashtme të telefonit të lentes së kamerës që po plasaritet misteriozisht në atë që duket të jetë shfaqja e një skandali të ri #LensGate për gjigantin Apple.

Siç e dimë të gjithë se plasaritje është një simbol i qartë se pajisja u rrëzua ose u vu nën presion të madh, por pronarët e këtyre pajisjeve u ankuan për çështjen e plasaritjeve në forumin mbështetës të Apple (1, 2, 3, 4) dhe Reddit (1, 2, 3) pohojnë se ata kurrë nuk u ka rënë iPhone X nga duart e tyre.

Kjo ka shkaktuar shumë konfuzitet që nga plasaritje nuk është shkaktuar nga rënie dhe askush nuk e di se si janë shfaqur këto çarje. Disa nga përdoruesit e iPhone X besojnë se fajtori kryesor pas këtij lente të kamerës mbulon problemin e plasaritjes është temperatura e ftohtë. Sidoqoftë, disa përdorues mendojnë se ky nuk është rasti dhe xhamat e iPhone të tyre prapa nga ana e kamerës, edhe të plasaritura në temperaturë të moderuar ose të nxehtë. Siç është vërejtur në një koment të përdoruesve;

“Kam lexuar disa njerëz që kanë këtë problem në klimë të ftohtë,  Unë jetoj në Malajzi dhe moti është i nxehtë  rreth 32-36 Celsius përditshme .. dhe ne nuk kemi dyqan Apple në Malajzi këtu, kështu që nuk mund të llogarisin në qendrat e autorizuara, por refuzojnë për riparim “.

Ndërkohë, Apple mburret që mbulimi i lentes së kamerës së iPhone X është bërë nga kristali i safir. I njëjti xham me shkëlqim dhe me stil Apple ka qenë duke përdorur që nga nisja e iPhone 6. Duket se nuk është aq mbrojtëse sa Corning Gorilla Glass, e përdorur edhe në telefonat Android të mesëm. Detajet e Corning Glass SVP Tony Tripeny.

“Ajo (kristal safir) transmeton më pak dritë që … do të thotë ose pajisje e errët ose jetë më të shkurtër të baterisë. Ai vazhdon të thyhet. Unë mendoj se ndërsa është një produkt rezistent ndaj gërvishtjeve ajo ende prishet dhe testimi ynë thotë se Gorilla Glass [mund të marrë] rreth 2.5 herë më shumë presion që [safiri] mund të marrë … “

Disa përdorues pretendojnë se këto lloj plasaritjeje nuk mbulohen nga garancia zyrtare e Apple, pasi kur ata shkuan në dyqan Apple ata donin të na kërkonin rreth 549 dollarë për riparim.

Ndërkohë, Apple përsëri erdhi nën hetim kohët e fundit mbi skandalin #BendGate kur u zbulua se Apple të gjithë së bashku e dinte se iPhone 6 dhe 6 Plus kanë më shumë gjasa për të bëj sesa variantet e tyre të vjetër.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.