rektoret1 560x416 - Universitetet publike ne grevë kërkojnë shkarkimin e ministrit Bytyqi


Nga dita e sotme të gjitha universitetet publike do të fillojnë grevë të përgjithshme dhe protesta do të vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave të tyre.

Kështu është vendosur dje në mbledhjen që kanë mbajtur rektorët e universiteteve publike në Kosovë.

Vendim për hyrejn në grevë ka ardhur për shkak të veprimeve të fundit të Agjencisë Kosovare për Akredim për mbylljen e programeve.

Rektorët kanë kërkuar që të shkarkohet ministri i arsimit, Shyqyri Bytyqi, gjithë anëtarët e AKA-së dhe të shfuqizohet vendimi i tyre.

Ata po ashtu kanë ndërprer të gjitha kontaktet me ministrin aktual.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:


Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.