auto ZllatarKanalizimi15678768261 560x416 - Zllatari e Dardania në hall me ujërat e zeza, komuna fajëson banorët për moskujdes

Përgjatë gjithë rrjedhës së lumit të fshatit Zllatar në Ferizaj, derdhen ujërat e zeza.

Sipas banorëve, kjo gjendje është tash e tri vjet.

Emerllah Topalli tregon për problemet e vazhdueshme që kanë me rrjedhjen e ujërave të zeza.

E, rrjedha e lumit vazhdon edhe në fshatin Dardani.

Edhe në këtë fshat, rrjeti i kanalizimit është i kyçur në lumë, raporton KTV.

E, sipas kryetarit të fshatit, problemi i pazgjidhur i ujërave të zeza ka lënë të papunuara shumë toka bujqësore.

Më tutje, ai tregon se kanë kërkuar nga Komuna e Ferizajt të punohet një mbledhës i ujërave të zeza, që do të zgjidhte këtë problem.

Në anën tjetër, Arben Halili, drejtor i shërbimeve publike në Komunën e Ferizajt, thotë që vazhdimisht po e lirojnë kanalizimin në ato anë.

Por, sipas tij, banorët nuk janë të kujdesshëm.

Ndërkaq, kanalizimi i hapur i fshatit Zllatar bashkohet me atë të Dardanisë, dhe derdhen në fshatin Sllatinë të komunës së Vitisë.

E, përgjatë gjithë rrugës janë në sipërfaqe, duke shkaktuar edhe probleme shëndetësore te banorët.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.