Loading...

Misri është përbërësi kryesor i shumë ushqimeve të cilat njerëzit e përdorin kudo në botë,. Cilësitë e tij të shkëlqyera ndihmojnë në parandalimin e defekteve nervore gjatë lindjes, uljen e tensionit të lartë, problemeve të zemrës si dhe kontrollimin e diabetit.

Ndër cilësitë e mëdha shëndetësore që ka misri janë edhe vitaminat A, B, E dhe shumë mineraleve tjera. Misri është burim i mirë edhe i acidit pantotenik, një vitaminë esenciale për metabolizmin e lipideve, karbodidratet dhe proteinat në trup.

Përdorimi i misrit mbron zemrën tuaj, vaji i misrit ka efekt anti-aterogjenik ndaj niveleve të kolesterolit që d.t.th ul rreziqet e sëmundjeve kardio-vaskulare. Vaji i misrit është i ngjashëm me acidet yndyrore që “qërojnë” kolesterolin e keq. Dhe mbi të gjitha, vaji i misrit përmban vitaminë B12 dhe acid folik që parandalon aneminë.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.