Vitamin for pregnancy Vitamin C a 11 560x416 - 10 fakte për Vitaminën C

Vitamina C nuk prodhohet në organizëm, por merret vetëm nga ushqimet.

Luan rol të rëndësishëm në imunitet, sidomos në mbrojtjen nga infeksioneve. Luan rol kryesor në sintezën e kolagjenit, proteinë e rëndësishme e lëkurës, kockave, ligamenteve etj.

Ndihmon në përthithjen e hekurit nga ushqimet me origjinë bimore. Ndihmon në pastrimin e organizmit nga duhani, alkooli, metalet e rënda etj.

Ulë rrezikun për zhvillimin e kancerit, përmes efektit të saj si antioksidant. Parandalon sëmundjet e zemrës, duke ngadalësuar procesin e aterosklerozës.

Mungesa e saj jep sëmundjen e skorbutit me infeksione të dhëmbëve, dhimbje kyçesh etj.

Sasia ditore e rekomandur është rreth 110 mg/ditë për meshkujt dhe 95 mg/ditë për femrat. Burime të pasura me vitaminë C janë portokalli, kivi, rrushi, luleshtrydhet, brokoli, lakrat etj.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.