Loading...

Nuk është e diskutueshme që perimet e gjelbra, të cilat përfshijnë brokoli, kale, lakra, janë të mira për shëndetin. Ata janë të pasura me fibra, vitamina C, E, dhe minerale dhe ushqyesve, dhe kanë pak kalori.
Por nëse konsumi i tyre mund të parandalojë zhvillimin e kancerit, ajo është lëndë e shumë studimeve.

“Ndërsa studimet e kafshëve laboratorike kanë treguar përfitime të rëndësishme në mbrojtjen e ADN-së dhe një sërë përfitimesh antiinflamatore, rezultatet e hulumtimit mbi njerëzit janë të ndryshme,” tha Vandana R. Sheth, një zëdhënëse për akademinë e të ushqyerit.

Në eksperimentet e kafshëve, këto komponime janë gjetur të pengojnë kancerin e fshikëzës, gjirit, zorrës së trashë, mëlçisë, mushkërive dhe stomakut, shkruan New York Times.

Mbrojtja e qelizave nga dëmtimi mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e mpiksjes së gjakut dhe migracionit të tumoreve, proceset që ndihmojnë përhapjen e kancerit. Por studimet mbi njerëzit ishin të paqëndrueshme. Shumë prej tyre nuk gjetën asnjë lidhje midis karcinomave dhe marrjes së kësaj perime.

Të tjerë kanë gjetur se njerëzit që hanë këto perime kanë një rrezik më të ulët të kancerit të prostatës dhe gratë do të kenë një rrezik më të ulët të kancerit të gjirit, transmeton KosovaPress.

Një studim holandez tregon se gratë që konsumojnë shumë perime të tilla kanë një rrezik më të ulët të kancerit të zorrës së trashë, por jo edhe ndaj kancerit rektal. Analiza gjithashtu tregoi se gratë që hanë më shumë se pesë vakte këtë ushqim në javë do të kenë më pak shanse për të zhvilluar kancerin e mushkërive.

Kjo mospërputhje mund të shpjegojë kodin gjenetik të një individi. Shkencëtarët kanë zbuluar kohët e fundit se gjysma e popullsisë nuk është bartës i një gjeni që përcakton sa kohë trupi mban dhe përdor ato substanca që gjenden në perime.

Lakrat përmbajnë substanca të tjera mbrojtëse, duke përfshirë karotenoide, pigmente bimore që mund të kontrollojnë rritjen qelizore jonormale, vitamina C, e cila vepron si antioksidues, mbron qelizat dhe mbështet punën e sistemit imunitar dhe acidin folik që mund të ndihmojë në mbajtjen e ADN-së së shëndetshme dhe ‘përjashtimit’ gjen për përhapjen e kancerit.

Qendra botërore për kërkimet e kancerit thotë se ka prova të kufizuara për të treguar se perimet e tilla ulin rrezikun e kancereve, si dhe prova të forta se fibra redukton rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë.

Sheth paralajmëroi se kërkimi për ushqyesit më të mirë duhet nisur nëpërmes dietës dhe jo shtojcave, pasi konsumi i tepërt i disa vitaminave dhe karotenoideve mund të jenë të dëmshëm.

Ndërsa mungesa e acidit folik lidhet me rritjen e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, studimet e fundit kanë treguar se zhvillimi i kancerit mund të rezultojë në acid të tepërt folik, i cili gjendet në disa shtesa dhe ushqime.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.