vershime1 560x416 - Administrata e Ferizajt s’ka buxhet për fatkeqësitë e natyrës

Komuna e Ferizajt prej 2- vjetësh po vazhdon të përballet me mungesë të buxhetit për t’i përkrahur qytetarët të cilët kanë pësuar nga fatkeqësitë natyrore.

Shkaku i borxheve ndaj operatorëve ekonomikë për projekte të ndryshme, përmbaruesit privatë për çdo vit po ia marrin nga 10 mijë euro edhe Sektorit të emergjencës të planifikuara për kompensim dëmesh nga fatkeqësitë e natyrës.

Dëme të tilla nga reshjet dhe erërat e forta janë shkaktuar edhe gjatë së mërkurën në mbrëmje derisa në fshatin Varosh janë dëmtuar disa pullaze lokalesh dhe shtëpive banimi.

Komunarët, kanë thënë se Komuna nuk ka mundësi financiare t’i mbështesë familjet, të cilat pësojnë dëme nga fatkeqësitë natyrore, ndërkohë Qeveria e Kosovës po i shpërfill kërkesat e Komunës për mbështetje./A.Ademi

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.