Loading...

Një tregtar i makinave të dorës së dytë në SHBA kishte kthyer mesatarisht për rreth 200,000 km për çdo veturë të shitur.

Praktika e shitësve të makinave që shesin gjysmë kuaj me kilometrazhin e kthimit nuk përfaqësohet vetëm në Kosovë, por gjithashtu është e pranishme në shumë vende të botës.

Kështu, këtë vit në Spanjë, u organizua një gjyq për një grup të organizuar që manipuloi kilometrazhin e 305 veturave me më shumë se 150 shitës të makinave në atë vend.

Rasti më i fundit u regjistrua në Alabama, SHBA. Qeveria federale e SHBA ka akuzuar Randy Green, pronar i një firme të shitjes së makinave në Hantsville, për kthim të kilometrazhit në të paktën 12 automjete të shitura në mes të tetorit 2014 dhe nëntorit 2016.

Ministria e Drejtësisë tha se Green mesatarisht ktheu rreth 200.000 km në automjetet e shitura.

Rasti më drastik është një makinë që i është shitur një blerësi të mashtruar me rreth 350,000 km më pak sesa kishte kaluar aktualisht.

Për çdo makinë në të cilën ai ktheu kilometrazhin ai rrezikon dënim deri në 3 vjet burg dhe deri 250,000 dollarë gjobë, dhe sipas ligjit në fuqi, gjithsej mund të dënohet deri në 30 vjet burg.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Ferizaj24:

Loading...Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.

Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.