dreke fantastike gjyvec i gjysheve me kungullesha dhe mish pule 560x416 - Drekë fantastike: Gjyveç i gjysheve me kungullesha dhe mish pule!

Kënaquni me gjellën e ngrohtë.

Përbërësit:

– 2 kofshë dhe 2 këmbë pule,
– 2 kungullesha të vogla,
– 1 lakër e vogël,
– ½ preshi,
– 2 karota,
– 2 thelpinj hudhre,
– 100 g kërpudha,
– 1 filxhan oriz,
– piper,
– kripë,
– erëza të thata,
– 1 domate,
– spec i bluar,
– fletë dafine.

dreke fantastike gjyvec i gjysheve me kungullesha dhe mish pule - Drekë fantastike: Gjyveç i gjysheve me kungullesha dhe mish pule!

Përgatitja:

Në vaj fërgoni preshin e grirë dhe specin, shtoni karotën të prerë në rrathë, kërpudhat të prera në feta, ndërkaq kungulleshat të prera në kube.

Fërgoni edhe pak. Qitni në gjyveç. Nuk duhet shtuar ujë.

Shtypni në enë thelpinjtë e hudhrës dhe shtoni erëzat, kripën dhe vajin, fërkoni kofshët e pulës dhe qitni në gjyveç.

Shtoni fletën e dafinës.

Piqeni në 200 gradë rreth 50-60 minuta derisa të skuqet mirë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.