embelsire nga limoni shije ekzotike te cilen do ta deshirojne te gjithe1 560x416 - Ëmbëlsirë nga limoni? Shije ekzotike të cilën do ta dëshirojnë të gjithë!

Do të kënaqeni me kafshatat e ëmbla, por edhe freskuese të gatuara në shtëpi.

Përbërësit:

– 1.100 g limon,
– 1,5 kg sheqer,
– 2 lugë të vogla (10 g) uthull vere,
– 2 l ujë.

Përgatitja:

Lëvoren e limonit grijeni në rende. Pemën shpojeni në disa vende me gjilpërë të trashë.

Qiteni të zihet në 3 ujëra, ndërsa vetëm zierja duhet të gjasë 4 minuta (çdo zierje përsëriteni me ujë të ftohtë).

Bëni shurup gjysmë të dendur nga uji dhe sheqeri.

Priteni frutin e ftohur në copëza dhe qiteni në shurup bashkë me lëvoren e grirë.

Ëmbëlsirën lëreni të zihet derisa limoni të zbutet, ndërsa shurupi të dendësohet.

Në fund shtoni uthull vere në ujë të nxehtë dhe zieni edhe 2 – 3 minuta.

Ëmbëlsirën e përgatitur qiteni në një enë tjetër të pastër dhe lëreni të qëndrojë 5 -6 orë.

Qiteni në kavanoz të sterilizuar dhe ruajeni në një vend të errët, transmeton Telegrafi.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.