auto ferizaj social16386452331 560x416 - Familjet e personave me aftësi të kufizuara ankohen për ndërprerjen e socialit

Disa familje në Ferizaj që kanë persona të rritur me aftësi të kufizuara po përballen me kushte të rënda ekonomike. Atyre së fundi u është ndërprerë edhe ndihma sociale me arsyetim se personat me aftësi të kufizuara e gëzojnë një pension invalidor në vlerë prej 150 eurosh.

Dhjetëra persona të rritur me aftësi të kufizuara në Ferizaj po vazhdojnë të ankohen se Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale disa muaj më parë ua ka ndërprerë ndihmën sociale familjarëve dhe fëmijëve të tyre.

Thonë se kërkesat për ndihmë sociale po refuzohen nga institucionet lokale e qendrore me arsyetimin se e gëzojnë një të drejtë të pensionimit invalidor si persona “paraplegjikë dhe tetraplegjikë”./koha.net/

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.