n 21 560x416 - Smoothie me arra

Ushqimi në gotë ose ndryshe e njohur si “smoothie” është bërë një senzacion kohëve të fundit.

Përveç se kanë përbërës të shëndetshëm dhe të freskët, smoothiet treten shumë lehtë.

Vlerat e tyre ushqyese janë aq të larta sa që nuk është e nevojshme t’i kombinoni me ushqime të tjera, por thjesht t’i konsumoni si një vakt ushqimor, për mëngjes ose darkë.

Më poshtë gjeni një kombinim me arra.

Përbërësit
1 banane
30 gram arra
1 gotë qumësht
1 lugë mjaltë.

Fillimisht e coptoni banenen e më pas e vendosni në blender. Më pas shtoni qumështin, arrat dhe mjaltën.

Përzihet derisa të jetë kombinuar plotësisht dhe të jetë bërë konsistencë e smoothieve dhe shërbëhet.

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.