miza qe mbushet energji nga laseri per kerkim ne rast te fatkeqesive dhe nuhatje te rrjedhjes se gazit video 560x416 - ‘Miza’ që mbushet energji nga laseri, për kërkim në rast të fatkeqësive dhe nuhatje të rrjedhjes së gazit (Video)
miza qe mbushet energji nga laseri per kerkim ne rast te fatkeqesive dhe nuhatje te rrjedhjes se gazit video - ‘Miza’ që mbushet energji nga laseri, për kërkim në rast të fatkeqësive dhe nuhatje të rrjedhjes së gazit (Video)

Roboti në miniaturë që ka ngjashmëri të madhe me mizën dhe mund të mbushet energji me laser, po konsiderohet se revolucionarizues për kërkim në rast të fatkeqësive apo nuhatje të rrjedhës së gazit.

Megjithëse robotët në formë mizash janë krijuar para një kohe të gjatë, asnjë prej tyre nuk ka mundur të fluturojë vetëm, pa qenë e lidhur për teli, transmeton Telegrafi.

Inxhinierët në Universitetin e Uashingtonit e kanë krijuar RoboFly, që e ka bërë përplasjen e parë të krahëve, që po konsiderohet si fluturimi parë i ndonjë roboti, që mund të lëvizë i pavarur.

Ekipi prapa pajisjes, konsideron se ky është një hap i rëndësishëm dhe mund të arrijë që ta nisin në fluturim brenda pesë vitesh.

RoboFLy nuk është më i rëndë se një kruese dhëmbësh, ndërsa ka në trup një pjesë të mjaftueshme e cila mbushet me energji prej laserit dhe i ndihmon që t’i rrahë krahët.

Më herët, elektronika që e kishin robotët si insekte, kishte peshë aq të rëndë sa që ua pamundësonte në ngriheshin.

“Ideja e krijimit të robotit mizë, që lëvizë pa kabllo, dukej se ishte fanta-shkencë. Punuam në atë drejtim, që ta bëjmë realitet dhe ia dolëm” ka thënë Sawyer Fuller, inxhinieri në krye të këti projekti.

Ekipi është duke punuar në sensorë, që do t’i ndihmojnë të orientohet sa më mirë, në mënyrë që të jetë sa më autonom në intervenimet e ndryshme. /Telegrafi/

[embedded content]

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.