telefon 696x3911 560x391 - Telefoni juaj po ju dëgjon dhe kjo nuk është thjesht një paranojë

Në një artikull të VICE, Sam Nichols shkruan: Para ca vitesh ndodhi diçka e çuditshme. Unë dhe një mik ishim ulur në një bar, iPhone-et i kishim në xhepa, duke diskutuar udhëtimin tonë të fundit në Japoni dhe se sa do të donim të ktheheshim. Ditën tjetër, të dy pamë reklama pop-up në Facebook rreth fluturimeve në Tokio. Dukej sikur ishte vetëm një rastësi, por pastaj të gjithë duket se kanë një histori rreth telefonave të tyre që dëgjojnë bisedat. Pra, a është kjo vetëm një paranojë apo janë smartfonët tanë në të vërtetë duke na dëgjuar?

Sipas Dr. Peter Hannay, konsulenti i sigurisë për firmën e sigurisë në internet, Asterisk, dhe ish lektor dhe studiues në Universitetin Edith Cowan – përgjigja e shkurtër është po, por ndoshta në një mënyrë jo aq të keqe sa tingëllon.

Për smartphone tuaj që të kushtojë vëmendje dhe të regjistrojë bisedën tuaj, duhet të ketë një shkas, siç është kur thoni “hej Siri” ose “ok Google”. Në mungesë të këtyre shkaqeve, të gjitha të dhënat që ju jepni përpunohen vetëm brenda telefonin. Kjo mund të mos duket si një shkak alarmi, por çdo aplikacion që keni në telefon si Facebook ka ende qasje në këto të dhëna “jo të aktivizuara”. Dhe nëse i përdorin apo jo këto të dhëna është një çështje që i përket atyre.

Me kalimin e kohës, copëzat e audios kthehen në serverat e [aplikacioneve të tjera si në Facebook], por nuk dihet zyrtare se cilat janë shkaktarët për këtë,” shpjegon Peter. “Nëse është momenti ose vendndodhja ose përdorimi i funksioneve të caktuara, [aplikacionet] me siguri po tërheqin lejet e mikrofonit duke përdorur ato në mënyrë periodike. Të gjitha brendet e aplikacioneve dërgojnë këto të dhëna në formë të koduar, kështu që është shumë e vështirë të përcaktohet shkaku i saktë “.

Ai shpjegon se aplikacionet si Facebook ose Instagram mund të kenë mijëra arsye. Një bisedë e zakonshme me një mik për të kërkuar një palë xhinse të reja mund të jetë e mjaftueshme për ta aktivizuar atë. Megjithëse, fjala kyçe këtu është “mundet”, sepse edhe pse teknologjia është atje, kompanitë si Facebook me forcë e mohojnë dëgjimin e bisedave tona.

“Duke parë që Google është i hapur për këtë, unë supozoj se edhe kompanitë e tjera po bëjnë të njëjtën gjë” thotë Peter. “Me të vërtetë, nuk ka arsye pse nuk do të ishin. Ai ka kuptim të mirë nga pikëpamja e marketingut, dhe marrëveshjet e tyre të përdorimit të fundit dhe ligji e lejojnë atë, kështu që unë do të supozoj se po e bëjnë këtë, por nuk ka asnjë mënyrë për t’u siguruar “.

Me këtë në mendje, Sam vendosi të bëjë një eksperiment. Dy herë në ditë për pesë ditë, u përpoq të thotë një grumbull frazash që mund të përdoreshin teorikisht si shkak. Fraza si unë jam duke menduar për kthimin në universitet dhe kam nevojë për disa këmisha të lira për punë. Më pas ai monitoroi me kujdes postimet e sponsorizuara në Facebook për çdo ndryshim.

Ndryshimet erdhën brenda natës. Papritmas atij iu shfaqën njoftime kursesh e gjysmë semestrash në universitete të ndryshme dhe se si disa marka ofronin veshje të lira. Një bisedë private me një mik se si do të shtonte planin e tij tarifor çoi në një reklamë rreth planeve tarifore që ofronin 20 GB. Edhe pse ishin të gjitha oferta të mira, e gjithë gjëja ishte e dukshme dhe e tmerrshme njëkohësisht.

Peter argumenton se ndonëse asnjë informacion nuk është i sigurtë në përjetësi, ai thotë me bindje se në vitin 2018 asnjë kompani nuk i shet të dhënat e tyre direkt reklamuesit. Por siç e dimë të gjithë, reklamuesit nuk kanë nevojë për të dhënat tona për ne që të shohim reklamat e tyre.

“Në vend që të thuhet këtu është një listë e njerëzve që kanë ndjekur demografinë tuaj, ata thonë:” Pse nuk më jepni para dhe unë do ta bëj atë demografi apo ata që janë të interesuar ta shohin atë”. Nëse ata e lënë atë informacion jashtë, ata do të humbasin atë qasje ekskluzive në të, kështu që ata do të përpiqen ta mbajnë atë si sekret sa të jetë e mundur.

Peter vazhdoi të thoshte se vetëm për shkak se kompanitë e teknologjisë i vlerësojnë të dhënat tona, nuk i mban ato të sigurta nga agjencitë qeveritare. Ndërsa shumica e kompanive të teknologjisë janë të bazuara në SHBA, NSA ose ndoshta CIA potencialisht mund t’i zbulojë informacionet tuaja, nëse është e ligjshme në vendin tuaj të origjinës apo jo.

Pra, po, telefonat tanë na dëgjojnë dhe çdo gjë që themi rreth telefonave tanë potencialisht mund të përdoret kundër nesh. Por, kjo nuk është diçka që shumica e njerëzve duhet të kenë frikë. Sepse nëse nuk jeni gazetar, avokat ose keni ndonjë rol me informata të ndjeshme, qasja e të dhënave tuaja është vetëm për reklamuesit. Nëse jeni si të gjithë të tjerët, duke jetuar një jetë normale dhe duke biseduar me miqtë tuaj rreth fluturimit në Japoni, atëherë nuk është ndryshe nga reklamuesit që shikojnë historinë tuaj.

Po ju, do të provoni ta testoni këtë dukuri? /PCWorld Albanian

Përmbajtjet që i merr Ferizaj24 nga burime tjera nuk i nënshtrohen licencës Creative Commons 1.0, e cila përndryshe është e zakonshme, për përmbajtjet të cilat i plason kjo platformë mediatike. Ju lutemi, konsultohuni me buruesit për marrje të përmbajtjeve të tilla.
Ferizaj24 botohet në www.ferizaj24.info dhe mund të merren në tërësi, sipas licencës Creative Commons 4.0.